Opublikowano

Praktyczna i wytrzymała smycz jako gwarancja udanej zabawy na świeżym powietrzu!

Dogsy 1 Praktyczna I Wytrzymała Smycz Jako Gwarancja Udanej Zabawy Na świeżym Powietrzu!

Solidna smycz dla psa to gwarancja udanego spaceru, podczas którego nic (nikt) nie wymknie się spod kontroli. Dzisiaj, w przestrzeni publicznej, na obowiązku właściciela psa ciąży prowadzenie go na smyczy, co zapewnia bezpieczeństwo innym ludziom i samemu czworonogowi. Aby móc się z nim beztrosko bawić, a zarazem nie martwić się o to, że zaraz stracimy rozbrykanego psiaka z oczu, warto postawić na wytrzymałą smycz. 

Smycz, która zapewni komfortowe i bezpieczne spacery

Spacerowanie z psem czasem oznacza siłowanie się z nim i próby przeforsowania swojego zdania, w którą stronę pójść i kiedy wrócić do domu. Oczywiście takie przejawy buntu zdarzają się nawet starszym, wytresowanym psom, ale nie są jedynym powodem, dla którego zapinamy do obroży czworonoga smycz. 

Innym powodem jest po prostu ciążący na właścicielu obowiązek kontrolowania pupila, szczególnie gdy znajduje się z nim w przestrzeni publicznej. 

Aby uniknąć nieprzyjemności i nie stracić psa z oczu, gdy ten w szalonej zabawie postanowi pogalopować przed siebie, smycz zwłaszcza taka z regulacją długości okaże się nieodzowna. Z jednej strony daje kontrolę, a z drugiej swobodę tak upragnioną przez czworonożnych przyjaciół. 

Rodzaje smyczy dla psa

Zacznijmy od tego, że na rynku występuje obecnie kilka podstawowych rodzajów smyczy, których wybór zależy od tego, do jakich celów będzie użytkowana. Czy będziemy wykorzystywać ją do spacerowania z psem, czy trenowania go? Czy chcemy, aby szedł blisko nogi, czy wolimy dać mu pewną swobodę? Gdzie zabieramy psa na spacer – czy jest to przechadzka po ruchliwym mieście, czy polach i lasach? W zależności od charakteru naszych wyjść z pupilem oraz miejsca wypraw, wyróżniamy:

  • smycze proste – klasyczne smycze o konkretnej długości, której nie zmienimy w trakcie prowadzenia psa. Gdy chcemy, aby pupil szedł bliżej nas, możemy np. nawinąć ją na dłoń, 
  • smycze przepinane – to smycze z opcją regulowania długości, działające podobnie do smyczy automatycznych opisanych poniżej, 
  • smycze automatyczne – to wygodne smyczy z linką o regulowanej długości, którą można blokować, aby pies nie odszedł za daleko. Zazwyczaj występują one w formie linek lub taśm i mają profilowany plastikowy uchwyt. Zapewniają dzięki temu komfort psu i właścicielowi, który nie odczuwa bólu ani zmęczenia dłoni. Gdy nie zablokujemy wewnętrznego mechanizmu, pies będzie mógł swobodnie odejść na odległość nawet 8 metrów. Gdy będzie do nas wracał, linka automatycznie się zwinie. Pamiętaj, by długość smyczy dostosować do Waszych potrzeb, przy wyborze weź pod uwagę również wagę psa,
  • smycze treningowe – odpowiednie do szkolenia czworonoga w zakresie aportowania, przywoływania, chodzenia na luźnej smyczy. Mogą mieć od kilku do nawet 15 metrów długości,
  • smycze z amortyzatorem – to opcja dla właścicieli większych psów o dużej sile, które mają skłonności do zrywania się i szarpania. Mechanizm ogranicza wstrząsy oraz szarpnięcia, chroniąc stawy, dłonie i mięśnie właściciela.

Jak długą smycz kupić? Długość i materiał wykonania smyczy

Krótka smycz nie zapewni komfortu Twojemu psu, choć czasem rzeczywiście uzasadnione jest jej posiadanie (np. na czas treningów czy spacerów po ruchliwych chodnikach). Do wygodnego regulowania długości najlepsze będą smycze automatyczne powstające z taśm. Te mogą jednak z czasem ulegać przetarciom, dlatego warto stosować je zamiennie z metalowymi łańcuchami ze wstawkami skórzanymi. Istotny jest też wygląd smyczy, dlatego obok klasycznych czarnych czy brązowych modeli, w sprzedaży znajdziesz też wielokolorowe taśmy. Każda smycz powinna być odpowiednio dopasowana do wagi Twojego psa.

Żaneta Nowak

Specjalista ds. e-commerce, miłośniczka psów i kotów.

Pasjonatka piesków i entuzjastka zdrowego stylu życia dla czworonożnych przyjaciół. Od najwcześniejszych lat fascynowała się światem psów, a obecnie dzieli się swoją miłością do tych uroczych stworzeń na blogu, który jest miejscem pełnym inspiracji dla wszystkich miłośników psich przygód.