Opublikowano

Co powinna zawierać zdrowa i pożywna karma dla psa?

Dogsy 1 Co Powinna Zawierać Zdrowa I Pożywna Karma Dla Psa

Zbilansowana dieta pozytywnie wpływa na stan zdrowia, rozwój i samopoczucie psa. Jeżeli masz czworonoga, zaplanuj dla niego jadłospis, który zaspokoi wszystkie potrzeby. Zmieniają się one wraz z wiekiem, zależą od rasy i stylu życia. Dlatego też najbezpieczniejszym wyborem okazują się karmy skomponowane ze starannie dobranych składników. Pozwalają Ci zaoszczędzić sporo czasu, który wykorzystasz na spacer i zabawy z czworonożnym przyjacielem. 

Karma dla psa – żywienie dopasowane do wieku

Zacznijmy od tego, że nie ma jednego uniwersalnego pokarmu dla wszystkich psów. Każdy z nich ma własne potrzeby, który zmieniają się wraz z wiekiem. Każdy pies ma też odmienne preferencje smakowe, dlatego warto eksperymentować z różnymi rodzajami karmy, zanim trafimy na ten idealny. 

W przypadku szczeniaków można stosować karmienie mieszane karmą suchą i mokrą (uzupełniająco). Dawkowanie należy dopasować do wieku i rasy psa, czyli sugerować się rekomendacjami producenta. W pierwszych miesiącach życia szczeniak potrzebuje lekkiego pokarmu, łatwego w przyswojeniu. Dlatego też najlepszą formą okazują się zazwyczaj granulki, czasem dodatkowo namaczane w wodzie. Istotne jest, aby jedzenie dostarczało mikroelementów, witamin, składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju kości. 

Starsze psy potrzebują dużo energii, a otrzymają ją z dobrze dobranego pokarmu. Uzasadnione jest karmienie ich karmą zawierającą glukozaminę i chondroitynę, które wzmacniają kości i stawy, a także len lub cykorię wspomagające trawienie.

Bogaty i naturalny skład karmy zwierzęcej

Dla psa ważny jest aromat i struktura pokarmu, a dla jego właściciela to, jaki jest skład produktu. Czy jest on bogaty w składniki odżywcze i odpowiednio kaloryczny? Czy ma odpowiednią ilość mięsa lub ryb? Czy za sprawą dobrze dobranych olejów łatwo się przyswaja i szybko się wchłania? Czytając etykietę, zwróć uwagę na najważniejsze składniki karmy, tj.:

  • bazę – stanowią ją różne gatunki mięsa lub ryb, które powinny stanowić przynajmniej połowę zawartości całej karmy. Ich obecność jest ważna dla czworonogów, ponieważ wpływa na przyspieszenie procesów metabolicznych, a także dostarcza dużo energii,
  • tłuszcze – zdrowe tłuszcze, głównie oleje to ważny składnik karmy, zapewniający psom energię, ale też ochronę narządów wewnętrznych przed zimnem. W tej grupie nieocenione jest znaczenie kwasów tłuszczowych omega-3, EPA i DHA. Warto sprawdzić, jaką część karmy stanowi tłuszcz. Nie jest zalecane, aby było go więcej niż 20%, co mogłoby powodować zwierzęcą otyłość,
  • warzywa, owoce i zioła – w karmach dla psów występują one uzupełniająco jako źródło witamin i mikroelementów. Najistotniejszy okaże się szpinak, jabłko, ziemniak, dostarczające zwierzakom cynk, fosfor oraz magnez. Jeśli zaś chodzi o zioła, to w odpowiedniej ilości aromatyzują one karmę. W dodatku pietruszka, oregano czy tymianek pozytywnie wpływają na samopoczucie czworonogów. 

Na rynku nie brakuje jednak karm, które nie spełniają norm jakościowych, a są pełne sztucznych barwników, konserwantów oraz innych wzmacniaczy smaku. Są one zbędne i niezbyt dobrze – w dłużej perspektywie – działają na psa. Mogą nas jednak kusić niską ceną, jednak jak wiemy, na czworonożnych przyjaciołach nie należy przesadnie oszczędzać. 

Mądre karmienie to podstawa

Nawet najlepsza karma dla psa nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeśli będzie dawkowana w nieodpowiedni sposób. Dlatego przy jej wyborze trzeba kierować się indywidualnymi preferencjami smakowymi zwierzęcia, jak również jego alergiami. Unikaj karmy, w której są substancje uczulające Twojego psa.

Żaneta Nowak

Specjalista ds. e-commerce, miłośniczka psów i kotów.

Pasjonatka piesków i entuzjastka zdrowego stylu życia dla czworonożnych przyjaciół. Od najwcześniejszych lat fascynowała się światem psów, a obecnie dzieli się swoją miłością do tych uroczych stworzeń na blogu, który jest miejscem pełnym inspiracji dla wszystkich miłośników psich przygód.