Opublikowano

Ile żyją koty?

Ile Zyja Koty

Mówi się, że koty mają dziewięć żyć. Cóż, nie da się tej tezy potwierdzić ani zaprzeczyć. Pewne jest to, że obecnie żyją dłużej niż kiedykolwiek indziej w dziejach świata. Co to oznacza w praktyce? I ile tak naprawdę żyją koty? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule!

Ile żyją koty? Średnia długość życia

Średnia długość życia kotów domowych wynosi 12-18 lat. Te, które są odpowiednio zadbane (mamy tu na myśli odpowiednią dietę, styl życia i opiekę zdrowotną), z powodzeniem mogą dożyć nawet do 19.-20. roku życia, a wyjątki są w stanie dotrwać do 25-30 lat. Rekordzista, który nazywał się Creme Puff (pol. Kremowy Ptyś) dożył 38. roku życia. Biorąc pod uwagę wielkość tych zwierząt, żyją one zaskakująco długo. Związane jest to z tym, że z reguły małe ssaki żyją krócej. Z czym wiąże się tak długi wiek kotów? Głównie z postępem w kwestii żywienia oraz weterynarii, w tym również ze szczepionkami.

Które koty żyją najdłużej?

Większość kotów żyje dłużej psy. Warto zaznaczyć, że ze względu na bogatą pulę genetyczną, dachowce żyją dłużej niż koty rasowe. Niektóre rasy są jednak bardziej narażone na choroby niż inne. Z drugiej strony tego typu koty mogą liczyć na lepszą opiekę w przypadku choroby.

Ciekawostką jest również to, że dłużej żyją koty wykastrowane. Wynika to z tego, że kastracja zapobiega schorzeniom układu rozrodczego. Taki zabieg często sprawia, że kocie życie wydłuża się o połowę w przypadku samców i o jedną trzecią w przypadku samic. Takie koty rzadziej również wychodzą.

Warto zaznaczyć, że koty, które często spacerują bez właściciela, dożywają średnio jedynie 7-8 lat. Mogą się wówczas zarażać od innych zwierząt, jeść nieodpowiednie dla nich pożywienie czy ulegać wypadkom. Są też narażone na różne zanieczyszczenia, ataki ze strony innych zwierząt, niezbyt dobre warunki klimatyczne (np. mrozy), a do tego często pozostają nieleczone. Oczywiście również i koty domowe czasem ulegają wypadkom, lecz dzieje się to znacznie rzadziej niż w przypadku osobników wychodzących.

Które gatunki kotów żyją najdłużej?

Z pewnością koty syjamskie oraz rosyjskie niebieskie, które są w stanie wytrzymać 20 lat. Z kolei persy oraz koty brytyjskie żyją 18 lat.

Etapy życia kotów

Specjaliści wyróżniają 6 etapów życia kotów:

  1. od urodzenia do 6. miesiąca życia – kocię,
  2. od 6 miesięcy do 2 lat – junior,
  3. od 3 do 6 lat – kot dorosły,
  4. od 7 do 10 lat – kot dojrzały,
  5. od 10 do 14 lat – kot senior,
  6. od 15 lat – kot w podeszłym wieku.

W ciągu pierwszych 24 miesięcy koty rozwijają się najbardziej intensywnie.

Żaneta Nowak

Specjalista ds. e-commerce, miłośniczka psów i kotów.

Pasjonatka piesków i entuzjastka zdrowego stylu życia dla czworonożnych przyjaciół. Od najwcześniejszych lat fascynowała się światem psów, a obecnie dzieli się swoją miłością do tych uroczych stworzeń na blogu, który jest miejscem pełnym inspiracji dla wszystkich miłośników psich przygód.