Każdy opiekun psa z pewnością przynajmniej raz doświadczył tej ciepłej chwili, kiedy jego pupil postanowił polizać go po twarzy lub rękach. Dla wielu może to być oznaka czułości i przywiązania, ale czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego czworonogi tak często wykorzystują swoją ślinę, by się z nami komunikować? Poprzez lizanie, psiaki wyrażają wiele emocji i intencji. Niejednokrotnie lizanie jest zachowaniem, które ma swoje korzenie w wczesnym dzieciństwie psa. Szczenięta są wylizywane przez swoją matkę – sukę, co nie tylko pomaga im w czyszczeniu, ale również wzmacnia więź w stadzie.
Poznaj język psa – lizanie jako komunikat i wejście w interakcję
Dlaczego pies liże człowieka, a zwłaszcza swojego właściciela? Każdy kto miał psa, doświadczył momentu, gdy pies lizał opiekuna po twarzy, dłoniach czy innych częściach ciała. Lizanie to naturalne zachowanie, które ma wiele znaczeń w świecie psów. Zazwyczaj psy uwielbiają lizanie swojego właściciela po twarzy czy rękach, aby w ten sposób okazać swoją sympatię czy tęsknotę. Jednak lizanie twarzy to także szereg innych ważnych komunikatów. Co oznacza, gdy pupil liże Cię po twarzy? Czy pozwolić mu na to?
Rytuał powitalny
Kiedy pies liże właściciela po twarzy, może to być powitalny rytuał. W dzikiej naturze, psie mamy liżą swoje szczenięta, a te w odpowiedzi liżą się nawzajem. W ludzkim domu, taki gest często oznacza, że pies chce okazać miłość i tęsknotę. Właściciel jest traktowany jako część stada, a lizanie to część psiej mowy ciała.
Zbieranie informacji
Niektóre psy liżą nas po ciele, by zbierać informacje. W psiej ślinie znajduje się narząd Jacobsona, który pozwala psom wyczuwać zapachy. Psy zbierają informacje o naszym zdrowiu, nastroju i tym, co jedliśmy. Może to wydawać się dziwne, ale dla psa jest to zupełnie normalne. Lizanie właściciela po rękach czy twarzy i rękach może być więc próbą zrozumienia, gdzie byliśmy i co robiliśmy.
Zrozumienie otoczenia
Zdarza się, że pies liże podłogę lub ściany, zwłaszcza jeśli zapachy na niej pozostały. Psy poprzez lizanie próbują zrozumieć otoczenie. Z kolei lizanie swojego ciała przez psa, zwłaszcza łap, może wskazywać na ból lub podrażnienie.
Zwrócenie na siebie uwagi
Niekiedy psy liżą, by zwrócić na siebie uwagę. Jeśli pies chce, byś zwrócił na niego uwagę, może zacząć lizać dłonie czy twarz. Wtedy warto zwrócić uwagę na potrzeby psa, czy może chce się bawić, czy jest głodny.
Niektórzy uważają, że lizanie przez psa jest oznaką podporządkowania, inni sądzą, że jest to oznaka pokojowych zamiarach. Prawda jest taka, że każdy pies jest inny i motywacje mogą być różne.
Lizanie na uspokojenie
W świecie psów, lizanie często służy jako mechanizm radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Jeśli zauważysz, że Twój pies wykazuje tendencje do lizania siebie lub Ciebie w momentach napięcia, niepokoju lub zdenerwowania, jest to prawdopodobnie sposób na uspokojenie się. Takie lizanie może być odpowiedzią na nadmierny hałas, obecność obcych ludzi czy innych zwierząt, lub nawet nudę. Jest to naturalne zachowanie, które pomaga psu złagodzić stres i poczuć się lepiej. Jednak jeśli staje się ono nadmierne lub obsesyjne, warto skonsultować się z weterynarzem lub behawiorystą zwierzęcym.
-
ZABAWKA DLA PSA KURCZAK GUMOWY PISZCZĄCY5,99 zł
-
PIŁKA DLA PSA NA PRZYSMAKI GRYZAK GUMOWY9,99 zł
-
SZARPAK DLA PSA SZNUR BAWEŁNIANY WĘZEŁ ZABAWKA4,99 zł z Vat
Lizanie jako zaproszenie do zabawy
Kiedy pies liże po rękach jest to oznaka, że chce zwrócić na siebie uwagę i zaprosić pana do zabawy. Psy to towarzyskie stworzenia, więc kiedy psy liżą nas po ciele może to oznaczać chęć do psot.
Lizanie może być nie tylko wyrazem miłości psa
Lizanie to jednak nie tylko oznaka miłości. Często psi opiekunowie zastanawiają się, czy za tym zachowaniem nie kryje się coś więcej, być może kwestie związane z weterynarią, bakteriami czy instynktem.
Uporczywe lizanie łap przez psa lub lizanie ścian i innych powierzchni może wskazywać na problem zdrowotny. Jeśli pies to robi często, warto zwrócić się do lekarza weterynarii. Może to być związane z bólem, alergią czy lękiem separacyjnym.
A co, jeśli pies liże swoje łapy?
Kiedy pies liże łapy, może to być wyrazem wielu różnych potrzeb czy problemów. Oto kilka powodów, dla których pies mógłby lizać swoje łapy:
- Czyszczenie: Tak jak koty, psy również liżą się w celu czyszczenia. Okazjonalne lizanie łap jest częścią normalnej pielęgnacji.
- Ból lub podrażnienie: Jeśli pies uporczywie liże jedną łapę lub konkretny obszar, może to wskazywać na ból lub podrażnienie w tym miejscu. Może to być skutek skaleczenia, obcego ciała (np. ciernia) lub infekcji.
- Alergie: Psy, podobnie jak ludzie, mogą mieć alergie skórne. Alergeny takie jak pyłki, roztocza, pokarmy czy środki chemiczne mogą powodować swędzenie i podrażnienie skóry, co skłania psa do lizania.
- Zmiany skórne: Infekcje bakteryjne, grzybicze czy pasożytnicze mogą powodować swędzenie i podrażnienie skóry, prowadząc do lizania.
- Zachowanie kompulsywne: Nadmierne lizanie łap może być formą kompulsywnego zachowania, które może rozwijać się w odpowiedzi na stres, nudę czy lęk.
- Suchość skóry: Tak jak ludzie, psy też mogą cierpieć na suchą skórę, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach. Suchość może powodować dyskomfort i prowadzić do lizania.
- Artyzm: Starsze psy mogą lizać obszary, które są bolesne z powodu zapalenia stawów lub innych schorzeń związanych z wiekiem.
Jeśli zauważysz, że Twój pies często liże swoje łapy, warto obserwować, czy jest to sporadyczne zachowanie, czy też stało się uporczywe i przewlekłe. W przypadku nasilającego się problemu lub jeśli lizanie wiąże się z innymi objawami (takimi jak zaczerwienienie skóry, obrzęk, rany itp.), warto skonsultować się z weterynarzem, aby znaleźć przyczynę i odpowiednie leczenie. Sporadyczne lizanie łap przez psa jest najzupełniej normalne.
Czy ślina naszego psa może wpłynąć na nasze zdrowie?
Dobrze jest pamiętać o tym, że w psiej ślinie znajdują się substancje, które mogą być szkodliwe dla ludzi, np. bakteria Pasteurella multocida wywołująca pasterelozę. Dlatego niektórzy eksperci radzą, by nie pozwalać psu na lizanie po twarzy. Również warto reagować na lizanie po rękach i po takim epizodzie dokładnie umyć je wodą z mydłem.
Jak reagować na lizanie psa?
W przypadku, gdy lizanie staje się problemem, można oduczyć psa takiego zachowania. Wystarczy, gdy pies zaczyna lizać, wydać mu prostą komendę, np. “nie” lub odwrócić uwagę zabawką.
Co oznacza lizanie? Psie całusy to forma komunikacji
Lizanie to bogaty język psa, który pozwala na komunikację z właścicielem. Warto obserwować swojego pupila, by zrozumieć, co chce nam przekazać. Jedno jest pewne, dla psa jesteśmy najważniejsi i każdy gest, nawet lizanie, jest wyrazem tej miłości.
Żaneta Nowak
Specjalista ds. e-commerce, miłośniczka psów i kotów.
Pasjonatka piesków i entuzjastka zdrowego stylu życia dla czworonożnych przyjaciół. Od najwcześniejszych lat fascynowała się światem psów, a obecnie dzieli się swoją miłością do tych uroczych stworzeń na blogu, który jest miejscem pełnym inspiracji dla wszystkich miłośników psich przygód.